Ubytování jižní Čechy - Penzion Kalina - Pavel Kalina, Na Dlouhé 242, 390 01 Tábor - Horky
|
||||||||||||
Ubytování Jižní Čechy - Penzion Kalina - Tipy na výlet
z našich zkušeností by jste neměli při návštěvě jižních Čech určitě vynechat níže uvedené tipy. Skutečně, Jižní Čechy, město Tábor a kvalitní ubytování, to je to, co Vám můžeme doporučit.
Asi 10 km východně od Tábora leží Chýnov, rodiště sochaře Františka Bílka. V roce 1863 byla severovýchodně od města objevena v Pacově hoře barevná vápencová jeskyně, jedna z největších a nejkrásnějších v České republice. Výlet do jeskyní je možné spojit s návštěvou cca 10km vzdáleného hradu Choustník. ( tel.jeskyně: 381 299 034 )
Nejcennějšími stavebními památkami je komplex zámku a pozdně gotický klášterní chrám s překrásnou diamantovou klenbou. Pozoruhodností je "Bechyňská duha", železobetonový most přes hluboké údolí řeky Lužnice z roku 1928 s mostním obloukem vysokým 52 metrů a 88 metrů dlouhým. K významným technickým památkám patří i řetězový most u Stádlce z první poloviny 19. století. Náš tip : k mostu můžete dojít z Tábora po levém břehu Lužnice. Cesta vede nádhernou přírodou a je vhodná i pro horská kola.Vzdálenost z Tábora je cca 10km. Nachází se uprostřed Soběslavských blat a její okolí se vyznačuje unikátní lidovou architekturou, tzv. selským barokem, i přírodní naučnou stezkou. Jižní Čechy mají pozoruhodné klenoty vesnické architektury, selského baroka, v Nedvědicích, Svinkách a ve Vlastiboři. ( Informační a kulturní středisko Soběslav, Jirsíkova 34/I; tel.: 381 524 527 )
Leží na horním toku řeky Blanice. První písemné zprávy jsou z roku 1318.Jednou
z nejvýznamnějších zdejších památek je hrad
Šelmberk. Byl založen na úzkém skalnatém hřebeni.
Do současnosti zůstala nejlépe uchována 26 m vysoká válcová
obranná věž .
Město Sezimovo Ústí je spjato s letním sídlem prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Dnes se zde nachází i hrobka Hany a Edvarda Benešových. Nedaleko odtud je zřícenina hradu Kozí hrádek, místo spojené s pobytem mistra Jana Husa v letech 1412 - 1414.
Kvalita a věhlas budějovického piva,
jehož
historie sahá až do 13. století, vedly k tomu, že
originální receptura i jeho jméno byly často
předmětem napodobování a kopírování. Pivovar
Budějovický Budvar je dlouhodobě jedním z
nejúspěšnějších pivovarů v České
republice. Každý pracovní den od 14 hodin probíhá
pravidelná prohlídka bez objednávky.
Goticko-renesanční věž ze 16. století, která sloužila jako strážní věž a zvonice. Vysoká je 71,9 metrů a patří k dominantám města.
Čtvercové náměstí o rozloze 1,7 ha s arkádami loubí patricijských domů téměř kolem dokola celého náměstí patří k nejkrásnějším v Evropě. Barokní kašna, na vrcholu se sochou Samsona zápasícího se lvem, pochází z 1. poloviny 18. století.
Budova bývalých jatek a masných krámů z roku 1364 sloužila do začátku 20. století jako tržnice. V roce 1953 byla přestavěna na nejznámější restauraci ve městě.
V dobách vlády krále Přemysla Otakara II. patřila Hluboká nad Vltavou mezi významná opěrná místa královské moci. Po několika majitelích se roku 1661 dostala Hluboká do vlastnictví rodu Schwarzenbergů. Přestavba zámku proběhla v letech 1840 - 1871 po vzoru královského zámku Windsor v duchu romantické anglické gotiky. Areál Alšovy jihočeské galerie v zámku ( původně farní kostel a zámecká jízdárna) představuje mimořádně hodnotné umělecko-historické sbírky.
Barokní podoba zámku pochází z let 1708 - 1721. V roce 1842 zde bylo založeno myslivecké a lesnické muzeum, které bylo v roce 1961 rozšířeno o expozici, věnovanou rybářství.Těsně vedle zámku se nachází ZOO.Díky poloze v rovinaté krajině na břehu rybníka poskytuje možnost pohodlné procházky.
Mohutný komplex renesančního zámku Rožmberků vznikl v 1. polovině 13. století jako středisko mocného feudálního rodu Vítkovců. Původní hrad přestavěn ve 2. polovině 17. století barokně, později upraven rokokově. Po Pražském hradu druhý nejrozsáhlejší hradní a zámecký komplex v Čechách. Historické reprezentační interiéry dotváří cenný mobiliář a sbírky. Návštěvníci mohou shlédnout několik prohlídkových okruhů: 1. trasa - renesanční, barokní a rokokové interiéry ( mj. Eggenberský sál se Zlatým kočárem, Maškarní sál ); 2. trasa - schwarzenberská apartmá 19. století; zámecké barokní divadlo s originálním vybavením interiéru a jevištní technikou. Z dalších památek stojí za pozornost Zámecká věž, Máselnice - galerie, Mincovna - galerie, Václavské sklepy - výstava keramické tvorby, Zámecké konírny (Sloupová síň) - galerie.
Renesanční vodní zámek na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka na místě gotické tvrze, upravený novorenesančně na počátku 20. století. Expozice zámku představuje renesanční a rokokové interiéry s cenným zařízením ze 17. až 19. století. Zámek je vyhledávanou kulisou filmových pohádek.
Rozsáhlá renesanční rezidence se středověkým jádrem, poškozená požárem roku 1773, obnovená na počátku 20. století. V letech 1976 - 1994 velkoryse rekonstruována. Součástí komplexu je i renesanční zahrada. Návštěvník si může vybrat z pěti prohlídkových tras: 1. - Adamovo stavení - zámecké komnaty ve stylu renesance až klasicismu, bohatě vybavené mobiliářem; 2. - Gotický hrad - gotický palác s původními nástěnnými malbami, královský sál, kaple sv. Ducha, unikátní černá kuchyně; 3. - Procházka staletími - klasicistní interiéry vybavené mobiliářem přeneseným z černínského loveckého zámečku Jemčina, obrazárna, renesanční zahradní Rondel; 4. - Španělské křídlo - kaple Panny Marie a tzv. Stříbrnice s malbami z roku 1492, Velký rytířský (divadelní) sál; 5. - Černá věž, hladomorna - pozůstatky nejstarší hradní kuchyně. Pozoruhodné jsou nástěnné malby ze života sv. Jiří z roku 1338, malby Mistra Žirovnického z roku 1492, malby Raimunda Paula z konce 16. století nebo desková malba Jindřichohradecká madona z roku 1460.
Renesanční zámecký komplex Rožmberků postavený na místě gotického hradu po požáru roku 1562, dokončený roku 1602 Petrem Vokem. Po smrti posledního Rožmberka v roce 1611 zdědili zámek Švamberkové a v roce 1660 jej získali Schwarzenbergové. Dnes je celé pravé křídlo věnováno samostatným historickým expozicím Rožmberků a Schwarzenbergů. Největší část zámku zaujímají depozitáře Státního archivu, který zahrnuje
i jeden z nejcennějších šlechtických archivů
Novogotická stavba dokončená v roce 1877. Zpřístupněna je kaple i krypta hrobky, která se nachází pod úrovní hladiny rybníka Svět.
Původně gotický hrad, poprvé zmíněný roku 1316, přestavován v 17. a 19. století. Dnešní podobu získal po celkové rekonstrukci v 70. letech 20. století. Součástí hradu je romantický park s rozsáhlým alpiniem. V současnosti je na hradě umístěna expozice Muzea jednostopých motorových vozidel ze sbírek Národního technického muzea v Praze.
Původně gotický hrad, rozšířený renesančně. Po požáru roku 1802 obnoven pro Schwarzenbergy, v polovině 19. století novogoticky přestavěn. Veřejnosti jsou přístupné historické interiéry s cenným dobovým zařízením a rodovými uměleckými sbírkami ve dvou patrech zámku ( rytířský sál, empírové salóny, knihovna, pušková chodba, lovecký sál, kaple aj. ). Nynější rodové muzeum rodiny Schwarzenbergů je věnováno Karlu I. Schwarzenbergovi a období napoleonských válek. Náš tip -
využijte možnosti plavby lodí po Orlické přehradě a
prohlídněte si Orlík a Zvíkov z paluby, stojí to za to
http://www.lodnidopravaorlikslapy.cz
Raně gotický hrad z roku 1234 stojí na vysokém skalním ostrohu nad soutokem Otavy s Vltavou, na místě hradiště z 1. století př. n. l. Na počátku 19. století již zříceninou. Od roku 1840 postupně citlivě zrekonstruován z podnětu Schwarzenbergů. Areál hradu tvoří královský palác s arkádovým ochozem okolo nádvoří, válcová věž Hláska s břitem, Hlízová věž, Černá věž, Železná brána a hospodářské budovy. Interiéry jsou vyzdobené malbami ( kaple sv. Václava, síň erbovní, svatební, rytířská a korunní ). Nyní se zde nachází expozice historie hradu a českého státu, archeologické nálezy a dobový mobiliář.
|
Zajímavé odkazy:
|
|
|
|
tel.:
+420 381 256 128, +420 603 718 778 e-mail: penzion_kalina@seznam.cz www.penzionkalina.cz
|
|
| |